وبلاگ

تامپون بینی

تامپون بینی

تبلیغات

بنر طراحی سایت
بنر طراحی سایت

تامپون بینی

تامپون بینی شامل یک گاز یا تکه پنبه‌ای استریل فشرده شده میباشد که داخل حفره بینی قرار داده می‌شود،ممکن است به‌ صورت فوم، گاز و یا پنبه طراحی‌شده باشد که پس از خارج کردن از بسته‌ بندی مستقیماً وارد بینی می‌شود.

کاربرد تامپون بینی

از تامپون بینی برای جلوگیری از خونریزی پس از جراحی بینی، مستحکم‌تر شدن تیغه وسط بینی و داخل بینی، حفظ ساختار استخوان بینی و غضروف بعد از عمل، فشرده کردن مخاط بینی هر دو طرف بعد از عمل ، بهبود زخم‌های داخل بینی و فرم‌گیری بهتر بینی استفاده خواهد شد

"</div

دلایل استفاده از تامپون

دلیل استفاده از تامپون این است که ترشحاتی که در طی چند روز اول در بینی جمع میشود جذب تامپون شود.چنانچه از تامپون استفاده نشود ترشحات داخل بینی خشک شده و نیاز به مدت زمان بیشتری برای بهبودی و تنفس راحت می باشد.

موارد منع استفاده از تامپون بینی

  • استفاده از بخیه‌های قابل جذب پس از جراحی بینی، که همین امر از خونریزی جلوگیری کرده و نیازی به استفاده از تامپون بینی نیست.
  • در صورت انجام روش جراحی آندوسکوپی برای جراحی تیغه بینی که عملی مستقیم و بدون ایجاد برش است، نیازی به استفاده از تامپون بینی نیست.
  • در صورت استفاده از اسپیلنت داخل تیغه بینی که عملکردی شبیه گچ داشته و از خونریزی بینی جلوگیری خواهد کرد، نیازی به استفاده تامپون بینی نیست.

خارج کردن تامپون بینی

قبل از خارج کردن تامپون بینی بیمار باید یک ساعت قبل از مراجعه ، مسکن مصرف کنند. سپس برای برداشتن تامپون بینی جراح ابتدا داخل بینی را با قطره‌های بی‌حس کننده  ،بی‌حس کرده و آن را از بینی خارج می‌کند. خارج کردن تامپون بینی بیشتر از پنج دقیقه طول نخواهد کشید.

"</div

اسپلینت بینی

اسپلینت‌ ها ممکن است از جنس فلز، پلاستیک یا سیلیکون ساخته شوند و برای محافظت از گودی پل بینی در هنگام بهبودی تیغه و حفره بینی مورد استفاده قرار میگیرد که بعد از جراحی بینی به مدت یک هفته الی ده روز روی بینی قرار می گیرد با این هدف که از غضروف و استخوان بینی جدید حمایت و محافظت نماید.

انواع اسپلینت

اسپلینت های بیرونی شامل یک بانداژ می باشد که بینی را پوشش داده و دو قطعه فلزی یا پلاستیکی ، برای کمک به حفظ شکل بینی، در طرفین قرار می گیرد. اسپلینت های داخلی معمولاً بعد از سپتوپلاستی یا درمان یک سپتوم کج مورد استفاده قرار می گیرند. که از دو قطعه پلاستیکی یا یک مواد محکم و در عین حال انعطاف پذیر تشکیل شده اند که برای پشتیبانی از پل میان سوراخ های بینی یا سپتوم در داخل بینی قرار داده می شوند.

اهداف استفاده از اسپلینت بینی

  • حفظ فرم جدید بینی
  • محافظت از بینی در برابر آسیب دیدگی
  • کاهش تورم بینی
  • چسب و گچ بینی پوست را تحت فشار قرار خواهد داد تا تورم کاهش یابد و پوست به خوبی روی غضروف بینی قرار گیرد.

نگهداری و استحمام

اسپلینت نباید خیس و جابه جا شود. خیس شدن اسپلینت یا گچ بینی باعث حساس شدن پوست زیرین و ایجاد خارش می شود و چنانچه خیس شود باعث جابه جایی خواهد شد . در طول دوران نقاهت و استحمام بعد از جراحی بینی سعی نمایید نکات لازم که در مورد استحمام کردن بعد از جراحی بینی را به خوبی انجام دهید.

برداشتن اسپلینت یا تامپون داخل بینی

  یکی از نگرانی های بیماران بعد از عمل جراحی این است که در زمان برداشتن اسپلینت احساس درد داشته باشند. در این خصوص باید بگویی که میزان تحمل فرد نشان دهنده آن است که پروسه برداشتن اسپلینت بینی درد آور است یا خیر. اگر تحمل درد شما بسیار کم باشد در چنین مواردی پزشک از دارو های بی حس کننده موضعی استفاده خواهد کرد. به طور کل این کار درد آور یا آزار دهنده نبوده و در مدت زمان بسیار کمی انجام می شود.

تبلیغات

بنر طراحی سایت
بنر طراحی سایت

اشتراک گذاری در :

نوشته های مشابه

عمل ترمیم بینی
جراحی زیبایی

عمل ترمیم بینی

عمل ترمیمی بینی عمل ترمیمی بینی یا جراحی ثانویه بینی در افرادی انجام می‌شود که در گذشته تحت جراحی قرار

ادامه مطلب
تنگی دریچه های بینی
جراحی زیبایی

تنگی دریچه های بینی

تنگی دریچه های بینی تنگی دریچه های بینی یکی از مشکلات و اختلالات تنفسی است که بسیاری از افراد با

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *