وبلاگ

پولیپ بینی

پولیپ , انسداد بینی یا مشکل تنفسی

تبلیغات

بنر طراحی سایت
بنر طراحی سایت

پولیپ , انسداد بینی یا مشکل تنفسی

پولیپ , انسداد بینی یا مشکل تنفسی بینی علل بسیار متعددی میتواند داشته باشد ولی معمولا مشکلات طولانی مدت تنفسی در بینی به دو علت است .علت شایع تر الرژی بینی است که میتواند همراه با عطسه و ابریزش بینی هم باشد ولی گاهی فقط یه صورت گرفتگی بینی بروز میدهد و معمولا به صورت دو طرفه است و یا اینکه گاهی یک طرف و گاهی طرف دیگر گرفته است که اکثرا به صورت فصلی و در فصول گرم عود میکند ولی گاهی هم در تمام سال وجود دارد. الرژی طولانی مدتی که خوب درمان نشود باعث بزرگ شدن زوائدی در بینی به نام شاخک های بینی میشود الرژی معمولا با درمان دارویی باید کنترل شود یا با واکسن تا حدی بهبود یابد ولی در صورت بروز عارضه بزرگی دائم شاخک ممکن است درمان دارویی کاف نباشد و نیاز به جراحی شاخک باشد.


شاخک ها

شاخک ها به طور طبیعی در بینی وجود دارند و با کوچک و بزرگ شدن متناوب به صورت یک ترموستات میران عبور هوا از بینی را تنظیم میکند تا بدین وسیله کیفیت ,رطوبت و حرارت هوای که به مجاری تنفسی میرسد کنترل گردد و بدین ترتیب به طور متناوب یک طرف بینی را باز تر میکنند که شاید این برای استراحت متناوب هر یک از حفره های بینی لازم باشد .
به هر حال باید به بیمارانی که الرژی بینی دارند یاد آور شد که گاهی عمل تیغه بینی همراه با رینوپلاستی تاثیر مثبتی در آلرژی میگذارد .

انحراف تیغه بینی

علت شایع بعدی انسداد بینی انحراف داخلی تیغه بینی است که معمولا باعث گرفتگی یک طرف بینی میشود . البته به ندرت این انسداد دو طرفه است با اینحال حتی در موارد یکطرفه هم گاهی ممکن است بیمار نتواند سمت گرفتگی را به درستی تشخیص دهد .
درمان انحراف تیغه بینی جراحی سیتوپلاستی میباشد که میتواند به تنهایی و یا همراه با عمل رینوپلاستی صورت گیرد . پولیپ بینی بیماری شایعی نیست درمان آن علاوه بر جراحی ,درمان دارویی هم میباشد با این حال اکثر بیمارانی که دچار انحراف داخلی تیغه بینی هستند به اشتباه گمان میکنند که دچار پولیپ بینی هستند به طوری که حتی گاهی پزشکان به جای گفتن تشخیص درست بیماری به هر فردی گه دچار انسداد مزمن بینی است میگویند که دچار پولیپ است و شاید این اشتباه رایج بیماران ناشی از این موضوع باشد .

پلیپ بینی

بسیاری از افرادی که نمی توانند از طریق بینی خود به درستی در شب نفس بکشند، خروپف می کنند. بسیاری از خروپف کنندگان همچنین می توانند مشکل خواب داشته باشند که یک وضعیت پزشکی جدی است که می تواند توسط پولیپ بینی ایجاد شود. این پولیپ ها جریان هوا را در هنگام خواب مسدود می کنند و نمی توانید نفس بکشید.
پزشک شما ممکن است قبل از انجام اقدامات تهاجمی تر، پولیپ بینی شما را با داروها درمان کند. رایج ترین دارویی که برای درمان پولیپ بینی استفاده می شود، اسپری های استروئیدی داخل بینی و شستشو روزانه است.
این داروها معمولا زمانی استفاده می شوند که پولیپ بینی کوچکی دارید. اگر داروها شکست بخورند یا پولیپ ها همچنان بازگردند، پزشک ممکن است توصیه کند که اقدامات تهاجمی بیشتری برای حذف پولیپ ها انجام دهید.
اگر پولیپ های شما بیش از حد بزرگ هستند یا درمان با داروها کار نکرده است، ممکن است کاندیدای عمل جراحی باشید.

بسیاری از مردم پولیپ بینی دارند، اما از آنجا که آنها کوچک هستند، فرد نمی داند که پولیپ ها وجود دارند.

علائم وجود پولیپ بینی

خون دماغی
دندان درد در دندانهای فوقانی
خروپف
فشار سینوسی و درد به ویژه در امتداد گونه ها، زیر چشم ها و بالای ابروها
حس بویایی از دست رفته یا کاهش یافته
کاهش حس چشایی
بینی خفه
آبریزش بینی پس از زایمان
سرفه مداوم

تبلیغات

بنر طراحی سایت
بنر طراحی سایت

اشتراک گذاری در :

نوشته های مشابه

عمل ترمیم بینی
جراحی زیبایی

عمل ترمیم بینی

عمل ترمیمی بینی عمل ترمیمی بینی یا جراحی ثانویه بینی در افرادی انجام می‌شود که در گذشته تحت جراحی قرار

ادامه مطلب
تنگی دریچه های بینی
جراحی زیبایی

تنگی دریچه های بینی

تنگی دریچه های بینی تنگی دریچه های بینی یکی از مشکلات و اختلالات تنفسی است که بسیاری از افراد با

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *